NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай
6153
Цветни аспекти

75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай

Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св

| 20 Септември 2024, 11:43 ч.
75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай
75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай
Снимка © БТА

Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.

Швейцария взе окончателно решение Базел да бъде мястото на провеждане на песенния конкурс „Евровизия“ през следващата година, съобщи Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), цитиран от АФП. 

Базел граничи с Германия и основен център на химията и фармацевтиката, но също така и на културата с няколко международно признати музея. Другият град, който участваше в надпреварата за домакин, бе Женева.

Едноседмичният музикален спектакъл с два полуфинала, завършващи с голям финал, обикновено се провежда през май. Този път той ще бъде организиран от Швейцарската корпорация за радио и телевизия.

Швейцарският изпълнител Немо спечели тазгодишното издание на песенния конкурс, което се проведе в шведския град Малмьо, с песента The Code, затова Швейцария догодина ще е домакин на "Евровизия".

Това бе трета победа за Швейцария в почти 70-годишната ист

Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.

Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.

През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен". 

"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.

Фестивалът "Вода" се организира

Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).

„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.

На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.

„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан

Юбилейна изложба по повод 120 год. от рождението на Стоян Венев ще бъде представена тази вечер в Кюстендил. Организатор е Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“.

В изложбата ще бъдат експонирани над 250 творби от фонда на Галерията в Кюстендил, Музея на хумора и сатирата – Габрово, както и от частните колекции на Иво Димитров и д-р Румен Манов.

Директорът на галерията проф. Валентин Господинов уточни , че настоящата изложба представя Стоян Венев в различна светлина в сравнение с изложбата по повод 110 годишнината. По думите му това ще бъде последното голямо събитие, което ще бъде представено в галерията преди мащабния ремонт, който предстои. Изложбата ще бъде повторена в Дом на хумора и сатирата през декември.

Стоян Венев е роден в с. Скриняно, община Кюстендил. Завършва Художествената академия, специалност „Живопи

„Остава“ представя новата си песен „Мона Лиза“ преди традиционния голям концерт на открито.

На 11 септември групата ще отпразнува рождения си ден в „Маймунарника“, съобщават организаторите.

По думите им „Мона Лиза“ e първата свежа доза музика, която музикантите издават след албума „Кислород“. „Мона Лиза“ определено бележи началото на работата по новия албум на групата, а любовта изглежда отново ще заеме важно място в него, тя е едно от най-големите вдъхновения на Свилен Ноев, коментират от екипа .

„Това е една от най-любимите песни, които съм написал през последните години. Има много добре изразена мелодия на припева, а и текстът там също помага. Всеки път се стремя в текста да има нещо нетипично, а Мона Лиза<

Четиримата китайски автори, участници в изложбата, са Уан Ифей и Джао Джъ от Националната художествена академия в Ханджоу, и Пън Дзин и Ян Джъ от Китайски университет по геонауки в Ухан. Представителите на България са проф. д.п.н. Пламен Легкоступ и Петър Лазаров от Великотърновския университет.

Изложбата беше представена от директора на Художествената галерия д-р Мартин Митев, след който заместник-кметът на Велико Търново Нейко Генчев поздрави гостите на събитието с няколко думи на китайски език. Той направи кратка съпоставка между китайското и западното изкуство, каквато смята, че се наблюдава и в настоящата изложба. Заместник-областният управител на област Велико Търново Юлия Мутафчиева също поздрави присъстващите и подчерта посланическата роля на творците в международните отношения. 

Съветникът и заместник-ръководител на  Посолството на КНР в България Уан Мин, която бе специален гост на събитието, посочи, че през изминалите 75 години на сътрудничество между двете страни отношенията им са се задълбочили и те са се превърнали във важни партньори. „Всяка от тези творби е събрала мъдростта и творчеството на художниците, преодолявайки бариерите на националните граници и езици“, каза Уан Мин. Тя отбеляза и важността на конкурса на Институт „Конфуций“ за стимулирането на интереса на младите хора към културите на България и Китай. „Изкуството е езикът на душата, то може да прекоси хиляди планини и да сближи хората от двете страни“, добави Уан Мин. 

Заместник-ректорът на Великотърновския университет проф. д-р Николай Кънев посочи, че тази изложба дава възможност на посетителите да видят нещо много характерно за двете култури – как те едновременно могат да бъдат и древни, и млади.

Вдъхновителят на изложбата проф. Пламен Легкоступ  припомни, че България е втората държава в света, която признава новосъздадената преди 75 години Китайска народна република и разказа за организирането на събитието и предишни инициативи във Велико Търново, свързани с двете държави.

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.

Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръсна

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман за трета поредна седмица е начело в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд на екран в САЩ и Канада режисираната от Шон Леви продукция от киновселената на "Марвел" реализира приходи от 54 милиона щатски долара, с които общите му постъпления в северноамериканския боксофис стават 494,3 милиона щатски долара. 

В международния боксофис "Дедпул & Върколака" премина границата от 1 милиард щатски долара. "Жокера", излязъл на екран през 2019 г., е единственият друг филм с рейтинг R, достигнал емблематичния праг. 

Отличен старт в боксофиса на Северна Америка направи романтичната драма "Никога повече" със съпругата на Райън Рейнолдс - Блейк Лайвли, в главната роля. Постъпленията от филма, режисиран от изпълнителя на главн

Тази година празниците „Свищовски лозници“ ще се проведат от 26 до 29 септември. В празничната програма са включени културно-образователни прояви и концерти на популярни изпълнители в различни жанрове на българската музика, съобщиха от общинската администрация.

В първия ден в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ ще бъде открита изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“. Вечерта на централния площад „Алеко“ в града ще започне първият концерт на групата D2 – 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали).

На 27 сеп

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Британската психеделик рок група The Telescopes идва за първи път в България, за 16-ия рожден ден на „Аларма пънк джаз“, съобщават от екипа на фестивала.

Събитието е на 5 ноември в клуб Singles (НДК).

По думите им вечерта ще се превърне в минифестивал с участието на SpaceWeaver, които представят дебютния си албум, и специалната загрявка за вечерта с музика, селектирана от Maze Hunters.

The Telescopes е оглавявана от Стивън Лори. Групата, която навършва 16 години, пристига у нас с музиката от новия си албум Halo Moon, издаден миналия месец от Tapete Records. Стивън Лори, основателят и единственият постоянен член на The Telescopes, е артист с широк спектър от вкусове и влияния, формирали го като автор – от Боб Дилан, The Beatles и Ник Дрейк, през Дейвид Боу

Организатори на изложбата са Посолството на КНР в България, Център за езиково обучение и сътрудничество, Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, Художествена галерия „Борис Денев“ и Община Велико Търново. Сред гостите на събитието бяха още: началникът на отдел "Образование" в Посолството на КНР Ян Тиен, председателят на управителния съвет на Асоциацията на китаистите в България и директор на Институт "Конфуций" към Великотърновския университет доц. д-р Искра Мандова, деканът на Филологическия факултет на Великотърновския университет и ръководител катедра "Класически и източни езици и култури" доц. д-р Полина Цончева, директори на общински дирекции и музеи, университетски преподаватели, студенти, художници.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 10:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Цветни аспекти
6153
Цветни аспекти

75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай

Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново.Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства.

| 20 Септември 2024, 11:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай
75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай
Снимка © БТА

Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.

Четиримата китайски автори, участници в изложбата, са Уан Ифей и Джао Джъ от Националната художествена академия в Ханджоу, и Пън Дзин и Ян Джъ от Китайски университет по геонауки в Ухан. Представителите на България са проф. д.п.н. Пламен Легкоступ и Петър Лазаров от Великотърновския университет.

Швейцария взе окончателно решение Базел да бъде мястото на провеждане на песенния конкурс „Евровизия“ през следващата година, съобщи Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), цитиран от АФП. 

Базел граничи с Германия и основен център на химията и фармацевтиката, но също така и на културата с няколко международно признати музея. Другият град, който участваше в надпреварата за домакин, бе Женева.

Едноседмичният музикален спектакъл с два полуфинала, завършващи с голям финал, обикновено се провежда през май. Този път той ще бъде организиран от Швейцарската корпорация за радио и телевизия.

Швейцарският изпълнител Немо спечели тазгодишното издание на песенния конкурс, което се проведе в шведския град Малмьо, с песента The Code, затова Швейцария догодина ще е домакин на "Евровизия".

Това бе трета победа за Швейцария в почти 70-годишната ист

Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.

Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.

През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен". 

"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.

Фестивалът "Вода" се организира

Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).

„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.

На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.

„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан

Юбилейна изложба по повод 120 год. от рождението на Стоян Венев ще бъде представена тази вечер в Кюстендил. Организатор е Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“.

В изложбата ще бъдат експонирани над 250 творби от фонда на Галерията в Кюстендил, Музея на хумора и сатирата – Габрово, както и от частните колекции на Иво Димитров и д-р Румен Манов.

Директорът на галерията проф. Валентин Господинов уточни , че настоящата изложба представя Стоян Венев в различна светлина в сравнение с изложбата по повод 110 годишнината. По думите му това ще бъде последното голямо събитие, което ще бъде представено в галерията преди мащабния ремонт, който предстои. Изложбата ще бъде повторена в Дом на хумора и сатирата през декември.

Стоян Венев е роден в с. Скриняно, община Кюстендил. Завършва Художествената академия, специалност „Живопи

„Остава“ представя новата си песен „Мона Лиза“ преди традиционния голям концерт на открито.

На 11 септември групата ще отпразнува рождения си ден в „Маймунарника“, съобщават организаторите.

По думите им „Мона Лиза“ e първата свежа доза музика, която музикантите издават след албума „Кислород“. „Мона Лиза“ определено бележи началото на работата по новия албум на групата, а любовта изглежда отново ще заеме важно място в него, тя е едно от най-големите вдъхновения на Свилен Ноев, коментират от екипа .

„Това е една от най-любимите песни, които съм написал през последните години. Има много добре изразена мелодия на припева, а и текстът там също помага. Всеки път се стремя в текста да има нещо нетипично, а Мона Лиза<

Изложбата беше представена от директора на Художествената галерия д-р Мартин Митев, след който заместник-кметът на Велико Търново Нейко Генчев поздрави гостите на събитието с няколко думи на китайски език. Той направи кратка съпоставка между китайското и западното изкуство, каквато смята, че се наблюдава и в настоящата изложба. Заместник-областният управител на област Велико Търново Юлия Мутафчиева също поздрави присъстващите и подчерта посланическата роля на творците в международните отношения. 

Съветникът и заместник-ръководител на  Посолството на КНР в България Уан Мин, която бе специален гост на събитието, посочи, че през изминалите 75 години на сътрудничество между двете страни отношенията им са се задълбочили и те са се превърнали във важни партньори. „Всяка от тези творби е събрала мъдростта и творчеството на художниците, преодолявайки бариерите на националните граници и езици“, каза Уан Мин. Тя отбеляза и важността на конкурса на Институт „Конфуций“ за стимулирането на интереса на младите хора към културите на България и Китай. „Изкуството е езикът на душата, то може да прекоси хиляди планини и да сближи хората от двете страни“, добави Уан Мин. 

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.

Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръсна

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман за трета поредна седмица е начело в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд на екран в САЩ и Канада режисираната от Шон Леви продукция от киновселената на "Марвел" реализира приходи от 54 милиона щатски долара, с които общите му постъпления в северноамериканския боксофис стават 494,3 милиона щатски долара. 

В международния боксофис "Дедпул & Върколака" премина границата от 1 милиард щатски долара. "Жокера", излязъл на екран през 2019 г., е единственият друг филм с рейтинг R, достигнал емблематичния праг. 

Отличен старт в боксофиса на Северна Америка направи романтичната драма "Никога повече" със съпругата на Райън Рейнолдс - Блейк Лайвли, в главната роля. Постъпленията от филма, режисиран от изпълнителя на главн

Тази година празниците „Свищовски лозници“ ще се проведат от 26 до 29 септември. В празничната програма са включени културно-образователни прояви и концерти на популярни изпълнители в различни жанрове на българската музика, съобщиха от общинската администрация.

В първия ден в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ ще бъде открита изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“. Вечерта на централния площад „Алеко“ в града ще започне първият концерт на групата D2 – 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали).

На 27 сеп

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Британската психеделик рок група The Telescopes идва за първи път в България, за 16-ия рожден ден на „Аларма пънк джаз“, съобщават от екипа на фестивала.

Събитието е на 5 ноември в клуб Singles (НДК).

По думите им вечерта ще се превърне в минифестивал с участието на SpaceWeaver, които представят дебютния си албум, и специалната загрявка за вечерта с музика, селектирана от Maze Hunters.

The Telescopes е оглавявана от Стивън Лори. Групата, която навършва 16 години, пристига у нас с музиката от новия си албум Halo Moon, издаден миналия месец от Tapete Records. Стивън Лори, основателят и единственият постоянен член на The Telescopes, е артист с широк спектър от вкусове и влияния, формирали го като автор – от Боб Дилан, The Beatles и Ник Дрейк, през Дейвид Боу

Заместник-ректорът на Великотърновския университет проф. д-р Николай Кънев посочи, че тази изложба дава възможност на посетителите да видят нещо много характерно за двете култури – как те едновременно могат да бъдат и древни, и млади.

Вдъхновителят на изложбата проф. Пламен Легкоступ  припомни, че България е втората държава в света, която признава новосъздадената преди 75 години Китайска народна република и разказа за организирането на събитието и предишни инициативи във Велико Търново, свързани с двете държави.

Организатори на изложбата са Посолството на КНР в България, Център за езиково обучение и сътрудничество, Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, Художествена галерия „Борис Денев“ и Община Велико Търново. Сред гостите на събитието бяха още: началникът на отдел "Образование" в Посолството на КНР Ян Тиен, председателят на управителния съвет на Асоциацията на китаистите в България и директор на Институт "Конфуций" към Великотърновския университет доц. д-р Искра Мандова, деканът на Филологическия факултет на Великотърновския университет и ръководител катедра "Класически и източни езици и култури" доц. д-р Полина Цончева, директори на общински дирекции и музеи, университетски преподаватели, студенти, художници.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.